Ideiglenes intézkedésként az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) leállította, hogy Magyarország átadjon Görögországnak egy kínzásáldozat szomáliai menedékkérőt, a Magyar Helsinki Bizottság ügyfelét. A magyar hatóságoknak addig biztosan várniuk kell, míg a strasbourgi bíróság gyorsított eljárásban el nem dönti, a Dublini Rendeletre hivatkozott áthelyezés nem jár-e jóvátehetetlen, visszafordíthatatlan károkkal a menekülőre nézve. A bíróság 2011 óta nem tekinti biztonságosnak a görög menekültügyi rendszert.
A Dublini Rendeletre hivatkozva a magyar hatóságok nyár óta rendelik el menedékkérők áthelyezését Görögországba. Teszik mindezt annak ellenére, hogy az EJEB-nek az egyik döntése miatt 2011 óta egyetlen más uniós tagállam nem próbálkozott ezzel. A strasbourgi bíróság ugyanis kimondta, hogy Görögország nem számít biztonságos a menedékkérőknek, lévén az alacsony színvonalú menekültügyi ellátáshoz sem tudnak hozzáférni, és nincsen biztosítva számukra a tisztességes eljárás. Rendszerszintű problémák miatt ki vannak téve kínzásnak és embertelen bánásmódnak.
Az utóbbi időben az Európai Unió Görögországnak jelentős pénzeket csoportosított át menekültügyi célkora, noha a mérvadó országjelentések szerint a rendszer még nem éri el a kívánatos szintet. Ezzel együtt Magyarország úgy határozott, hogy elsőként az uniós tagállamok közül alkalmazni fogja a Dublini Rendelet szabályait Athén esetében is, pedig az Európai Bizottság prognózisa szerint legideálisabb esetben is csak jövőre indulhatna meg a görögországi visszaküldés.
Az áthelyezési határozatokat egyes esetekben a menedékkérők magyar bíróságokon támadták meg. A Helsinki Bizottság szomáliai ügyfele esetében a bíróság úgy ítélt, nincsen akadálya a görög átadásnak. A hazai bíróság egyedül a döntés formai részét vizsgálta, és megállapította, mivel Athén két hónap alatt nem adott választ a budapesti megkeresésre, így a magyar hatóságnak jogában állt az áthelyezést elrendelni. A hazai bíróság figyelmen kívül hagyta a pocsék görög menekültügyi helyzetet, valamint a Helsinki Bizottság ügyfelének személyi körülményeit is. A szomáliai férfi a hírhedett al-Shabaab terrorszervezet kínozta meg, és ma is kezelésre szorul, amelyhez félő, Görögországban nem juthatna hozzá.
A Helsinki Bizottság szerdán indítványozta, hogy tekintettel a sürgős helyzetre, miszerint ügyfele esetében a görögországi sikeres átadás visszafordíthatatlan következményekkel járna, a strasbourgi bíróság sürgősen avatkozzon közbe. Az EJEB aztán tegnap délután ideiglenes intézkedésben arra szólította fel a magyar kormányt: függessze fel a menedékkérő átadási eljárását.
Az EJEB most gyorsított eljárásban fogja megvizsgálni, hogy a görögországi visszaküldés sértené a szomáliai férfi emberi jogait. A döntés azért is fontos lesz, mert 2011 óta nem változott a strasbourgi bíróság megítélése: Görögország, a görög menekültügyi rendszer nem biztonságos a menedékkérőknek. Fontos körülmény, hogy Athén eddig egyetlen menedékkérőt sem vett át Budapesttől. Ahogyan értelemszerűen mástól sem. Igaz, mások eddig még nem is próbálkoztak vele.
Kapcsolódó bejegyzések
Dimitris Avramopulos a menekültkérdésről
Dimitris Avramopulos, a migrációs ügyekért, az uniós belügyekért és az uniós polgárságért felelős biztos ma Budapesten ...Újra remekeltek bajnokaink
Sportsikereket hozott november utolsó hétvégéje a Debreceni Egyetem hallgatóinak: Berki Krisztián újra mesterfokú torná...A 4-es és a 6-os villamos helyett pótlóbusz jár a teljes vonalon szeptember 24-én és 25-én
A 4-es villamos helyett 2016. szeptember 24-én (szombaton) és 25-én (vasárnap), a 6-os villamos helyett pedig 2016. sze...Szeretnénk boldog rektorokat látni!
Az Eötvös Károly Intézet „Egyetemi Polgárok” programja keretében szinte napra pontosan egy éve, 2015. november 27-én fo...Hogyan közelíthető meg a Kossuth tér a metróállomás lezárásának idején?
2016. december 3-ától (szombattól) várhatóan három hónapon keresztül az M2-es metró mindkét irányban megállás nélkül ha...Rémuralgás Ásotthalmán
Ásotthalom önkormányzatának képviselőtestülete néhány napja rendeletben tiltotta meg közterületen a müezzin tevékenység...No country for Refugees – New asylum rules deny protection to refugees and lead to unprecedented human rights violations in Hungary
On 3 September 2015 at a press conference held in Brussels, Prime Minister Viktor Orbán said “We have one message for r...Ne húzz ujjat a PTE hallgatóival!
A napokban rendezték meg a fővárosban rekord számú nevezővel, 380 hallgató részvételével a 2016/2017. tanév Magyar Egye...Világkupa-győztes sportoló érkezett
Minden idők legeredményesebb magyar aerobik versenyzője, Hegyi Dóra látogatott el csütörtökön a Debreceni Egyetem Sport...A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és az EMMA egyesület közösen fordul az ombudsmanhoz, hogy a szülészeteken, gyermekágyas osztályokon természetes legyen a „rooming-in”, vagyis az anya és az újszülött együttes elhelyezése. Nem csak a szervezetek, hanem a tudományos kutatások is azt mondják, hogy a 24 órás baba-mama együttlét mindenkinek jó. Az ombudsmant ezért arra kéri a két civil szervezet, hogy kezdeményezze a kérdést érintő szakmai protokollok módosítását, és támogassa a rooming-in rendszer általános bevezetését.
Nem követett el garázdaságot Dopeman, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyfele, amikor belerúgott a ledöntött Or...